Pompa ciepła

Pompa Ciepła -dlaczego warto ogrzewać nią budynek?

Dwie trzecie kosztów utrzymania domu to koszty ogrzewania. Wybierając domową instalację cieplną chcemy, by zapewniała komfort przez cały rok, a jednocześnie była możliwie najtańsza w eksploatacji. Jednak czy taki kompromis jest możliwy?  Stosując tanie w eksploatacji źródło ciepła, takie jak pompy ciepła możemy zapewnić sobie niskie koszty ogrzewania przez nawet 50 lat.

Zalety pompy ciepła

  • niższe koszty budowy domu – wybierając pompę ciepła nie potrzebujemy budować komina, pomieszczenia do składowania opału

  • Oszczędność miejsca. Pompa jest urządzeniem kompaktowym, gabarytami przypomina standardową lodówkę. W kotłowni z pompą można urządzić pralnię i suszarnię.
  • nie musimy tracić czasu jak w przypadku kotłów na ekogroszek lub olej opałowy na szukanie paliwa o dobrej jakości za przystępną cenę.

  • Czysta kotłownia. Pompa ciepła jako urządzenie elektryczne jest czysta w eksploatacji. Nie wydziela gazów, nie produkuje osadów, nie kurzy i nie brudzi jak to ma miejsce w kotłowniach wykorzystujących biomasę, eko-groszek, olej, węgiel, gaz… Z powodzeniem może być zamontowana np. w kuchni i salonie, jeśli tylko klient ma takie życzenie.
  • Bezobsługowość. Pompa ciepła jest urządzeniem kompletnie bezobsługowym. Automatycznie może przełączyć się w tryb zimowy i ogrzewać budynek lub tylko wodę użytkową. Czynności serwisowe wykonuje autoryzowany serwis raz w roku.
  • Cicha praca. Poziom hałasu emitowany przez pompę jest porównywalny z pracą lodówki
  • szybki zwrot z inwestycyjnych – realny czas zwrotu inwestycji wynosi 5 do 7 lat, w stosunku do kotłowni na olej opałowy, gaz płynny czy ogrzewania elektrycznego (grzejniki elektryczne)

  • pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła i nie wymaga uciążliwej obsługi – sprowadza się ona jedynie do odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników
  • długa żywotność pompy ciepła – nawet do 50 lat
  • pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Nie emituje szkodliwych substancji do środowiska. Istota działania pomp ciepła pozwala na znaczne oszczędności energii a co za tym idzie pieniędzy przeznaczanych na ogrzewanie domu i produkcję ciepłej wody użytkowej.

  • pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku (wyjątkiem jest pompa ciepła powietrze/woda), może również współpracować z dodatkowymi urządzeniami– łatwo można podłączyć do instalacji np. kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym. Pompa ciepła może również współpracować z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe

  • pompa ciepła oprócz ogrzewania może również pełnić funkcję klimatyzatora chłodząc pomieszczenia w lecie podnosząc komfort w domu.

  • walka ze smogiem sprawia, że polityka państwa będzie coraz „przyjaźniejsza” dla powszechnego stosowania pomp ciepła – już teraz  niektóre gminy w Polsce oferują bezzwrotne dotacje do odnawialnych źródeł energii.

Ile kosztuje ogrzewanie budynku pompą ciepła?

Nie można na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.

Każdy budynek jest inny i ma inne zapotrzebowanie na energię. Decydujące znaczenie maja takie czynniki jak ogrzewana powierzchnia, rodzaj grzejników (grzejniki ścienne, ogrzewanie podłogowe), zadana temperatura wewnętrzna, ilość i jakość okien i drzwi, jakość izolacji ścian i połaci dachowych, strefa klimatyczna, położenie względem stron świata i wiele innych.

Nawet najlepsze materiały izolacyjne nie zdadzą egzaminu, jeśli wykonanie izolacji będzie niestaranne. Można jednak przyjąć, że roczny koszt energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła o mocy 11kW na ogrzewanie i produkcje ciepłej wody użytkowej w budynku o powierzchni ogrzewanej ok 220m2 wyniesie ok 2500 – 3000zł rocznie.

Dobór pompy ciepła

Jak już podejmiemy decyzje o zamontowaniu pompy ciepła pozostaje problem jaką pompę ciepła wybrać?

Moc pompy ciepła dobiera się w oparciu o projektowe lub rzeczywiste zapotrzebowanie cieplne budynku. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu zależy od wielu czynników jak powierzchnia, budowa ścian, ilość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych i wiele innych.

Pompa ciepła uzyskuje największe skuteczności energetyczne w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). Dlatego decyzję o instalacji pompy ciepła warto podjąć już na etapie projektowym, aby odpowiednio do pompy zaprojektować instalację centralnego ogrzewania.

Nasze realizacje