Ogrzewanie podłogowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze instalacje

Wykonujemy instalacje wodnego ogrzewania podłogowego korzystając z najlepszej jakości materiałów instalacyjnych. Korzystamy z sytemu Purmo firmy Rettig ICC. Rury Purmo są produkowane  w Niemczech, a producent udziela na swój system 10 lat gwarancji.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zalet i wad ogrzewania podłogowego we współpracy z pompami ciepła, oraz różnic w porównaniu z grzejnikami ściennymi.

Pompa ciepła i wodne ogrzewanie podłogowe

Pompa ciepła jest urządzeniem uzyskujacym najlepszą wydajność przy niewysokiej temperaturze wody zasilającej system grzewczy budynku. W tradycyjnych systemach grzewczych, grzejniki ścienne zasilane są przeważnie temperaturą wody 55 – 75oC. Optymalna temperatura zasilania dla pompy ciepła to 35oC dla ogrzewania podłogowego i 55oC dla grzejników ściennych. Im większa temperatura zasilania tym większe zużycie energii elektrycznej i większe koszty eksploatacji pompy ciepła. Można oczywiście zasilać grzejniki ścienne temperaturą 35-45oC ale trzeba tym samym zwiększyć ich powierzchnię tak, by uzyskać odpowiednią dla pomieszczenia moc grzewczą. Nie wszystkim takie rozwiązanie odpowiada, chociażby ze względów estetycznych.

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż wodnego ogrzewania podłogowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu budujemy grzejnik o naprawdę dużej powierzchni (równej powierzchni podłogi czyli kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów kwadratowych), który może być zasilany niską temperaturą (max. 35oC), przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej temperatury pomieszczeń. W ten zposób oszczędzamy również energię elektryczną zużywaną przez pompę ciepła.

Inwestorzy dowiadując się, że koszt wykonania ogrzewania podłogowego jest trochę wyższy od instalacji grzejnikowej często podejmują decyzję o połączeniu obu systemów – np. na parterze ogrzewanie podłogowe, a w sypialniach na piętrze grzejniki ścienne. Jest to błąd, ponieważ łączenie grzejników i ogrzewania podłogowego  wymaga podniesienia temeperatury wody, stosowania bufora i pompowych grup mieszających oraz większych, a co za tym idzie droższych grzejników. Wszystko to zwiększa koszty insltacji i eksploatacji systemu grzewczego.

Zalety ogrzewania podłogowego

Idealny rozkład temperatur zapewniający najlepszy komfort cieplny. Dla człowieka najkorzystniej jest gdy tam, gdzie najbardziej marzniemy, czyli w stopy, mamy najwyższą temperaturę, podczas gdy na poziomie głowy temperatura jest niższa. Dzięki temu łatwiej nam się oddycha chłodniejszym powietrzem i czujemy się lepiej.

Rozkład temperatur podłogówka Rozkład temperatur z grzejnikiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozkład temperatur: ogrzewanie podłogowe                                          ogrzewanie grzejnikowe

wykres kompfortu cieplnego

 

 

 

 

 

 

Proszę zwrócić uwagę na układ linii niebieskiej (profil idealny) oraz lini zielonej – ogrzewanie podłogowe. Ich układ jest bardzo zbliżony.

Najsłabszy efekt komfortu daje ogrzewanie powietrzne, a zaraz po nim grzejniki ścienne.

Klikinij zdjęcie, żeby je powiekszyć.

 

 

 

 

 

Dobre dla alergików – brak unoszącego się kurzu. Ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło przez promieniowanie. Grzejnik ścienne oddają ciepło przez konwekcję, czyli ruch powietrza. Dołem „zasysają” powietrze zimne i kurz z podłogi, a górą „wyrzucają” powietrze ogrzane i… kurz. Widać to na brudnych ścianach nad grzejnikami, telewizorami i innymi urządzeniami oddającymi ciepło w ten sposób. Przy ogrzewaniu podłogowym nie ma zjawiska "przypiekania" kurzu, dlatego ogrzewanie podłogowe jest polecane dla alergików.

Ogrzewanie podłogowe promieniowanie ogrzewanie grzejnikowe cyrkulacja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Równomierny rozkład temperatur. W każdym miejscu pomieszczenia ogrzewanie podłogowe zapewnia taką samą temperaturę. Nie ma w pomieszczeniu stref ciepłych i zimnych. Przy grzejnikach ściennych najcieplej jest przy grzejniku. Im dalej od niego tym chłodniej.

Większa wilgotność powietrza. Niższa temperatura zasilania i oddawanie ciepła przez promieniowanie nie wysusza powietrza tak bardzo jak grzejniki, dzięki czemu nie przesuszają się błony śluzowe nosa i gardła co jest szczególnie ważne u małych dzieci.

Znaczna oszczędność energii. Rozkład temperatur zapewniany przez ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 2°C, a to z kolei pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej nawet do 12% rocznie.

Magazynowanie energii w podłodze. Akumulacja ciepła przez podłogę jest na tyle duża, że w przypadku pompy ciepła można zrezygnować ze zbiornika buforowego (tylko, gdy pompa jest jedynym źródłem ciepła). Można magazynować ciepło w podłodze podczas korzystania z niższej taryfy energetycznej. Grzejniki ścienne stygną w kilkanascie minut od wyłączenia pompy ciepła.

Estetyka. Brak grzejników ściennych daje większe możliwości aranżacji wnętrza. Można też stosować długie firany lub zasłony, które normalnie nie powinny zakrywać grzejników. Instalacja ogrzewania podłogowego jest w całości schowana w podłodze, a rozdzielacze montowane są w pomieszczeniach technicznych (kotłownia, pralnia itp.)

Wady ogrzewania podłogowego

Ograniczenia w wykończeniu podłogi. Dla ogrzewania podłogowego najlepsze na podłogę są materiały wykończeniowe dobrze przewodzące ciepło – np. terakota (kafle). Można stosować panele podłogowe z atestem do ogrzewania podłogowego i specjalnymi podkładami, atestowane deski warstwowe (do 16mm grubości). Nie zaleca się stosowania drewnianych desek litych, grubych dywanów itp.

Trudne usuwanie awarii. W przypadku awarii trzeba odkuwać fragment podłogi. Wiąże się to z pracami pylącymi i wyłączeniem ogrzewania w danym pomieszczeniu lub jego części na 2-3 tygodnie do wyschnięcia betonu niezbędnego do uzupełnienia wylewki. Jednak prawdopodobieństwo uszkodzenia rury jest znikome.

Utrudniona regulacja. Wylewka betonowa akumuluje duże ilości ciepła, w związku z tym bezwładność ogrzewania podłogowego jest duża. Wolno reaguje na zmiany nastaw regulatorów temperatury. Dlatego regulując temperaturę pomieszczeń trzeba uzbroić się w cierpliwość. W praktyce jednak, po jednorazowym wyregulowaniu temperatury nie ma potrzeby zmieniania nastaw a temepraturą w pomieszczeniach steruje automatyka pogodowa pompy ciepła.

Mity

Złe samopoczucie i puchnące nogi. Nieprawda. Przy dobrze wykonanej instalacji rzeczywista, odczuwalna temperatura podłogi wynosi ok 21-25stC. Temperatura naszego ciała to 36,6oC zatem powierzchnię podłogi będziemy odczuwać jako chłodną lub letnią. Nogi puchną przy przegrzanej podłodze.

Niezalecane do sypialni. Nieprawda. Dobrze dobrane instalacje z powodzeniem montuje się również w sypialniach. Jak pisaliśmy powyżej rzeczywista, odczuwalna temperatura podłogi wynosi ok 21-25 oC, a temperatura pomieszczenia 20oC (w zależności od preferencji użytkownika). Ogrzewana podłoga nie ma absolutnie wpływu na nasze samopoczucie podczas snu. Gorzej reagujemy śpiąc przy gorącym grzejniku i wdychając unoszący się kurz, lub z dala od grzejnika, w zimnej strefie pomieszczenia.