Fotowoltaika

Zamierzasz zamontować instalację fotowoltaiczną i uwolnić się od rachunków za prąd? Wspaniale!

Pierwszy krok już zrobiłeś (-aś): szukasz informacji i wykonawcy. Świetnie trafiłeś (-aś). Zaczynamy?

To może na początek pytanie zasadnicze:

Jak duża instalacja fotowoltaiczna jest Ci potrzebna?

Zacznijmy od obecnego zużycia prądu. Spójrz na swój rachunek za prąd i zobacz jakie masz zużycie w ciągu roku. Załóżmy, że będzie to 5000kWh.

Zakładamy, że w ciągu dnia wykorzystujesz 50% procent dobowego zużycia energii a drugie 50% oddajesz do sieci. Pamiętaj, że z tego co oddasz możesz odebrać 80%. Liczymy:

5000kWh x 50% = 2500kWh – Twoje zużycie w ciągu dnia w skali roku.

5000kWh x 50% : 0,8 = 3125kWh – Twoje zużycie w nocy lub w czasie gdy instalacja nie produkuje energii powiększone o 20% „opłaty” za magazynowanie.

Razem 5625 kWh, więc potrzebujesz instalacji i mocy ok 5,62kWp. Zakładając moc paneli 350Wp będzie to instalacja składająca się z 5625W : 325Wp = 17,3 czyli 18 paneli (najlepiej żeby była to liczba parzysta, ale są odstępstwa od reguły).

Ile miejsca zajmie fotowoltaika na dachu?

Jeden panel ma wymiar ok 100×174 cm czyli 1,74m2 x 18szt = 31,32m2. Będzie trochę więcej, ponieważ między panelami zachowujemy odstęp ok 2cm.

Wymiar panelu może różnić się w zależności od producenta i mocy modułu. Pojedynczy panel waży ok 20kg.

OK, tyle zużywam teraz, ale mam kocioł na… coś tam co dymi i brudzi, a marzy mi się nowoczesna, czyściutka, bezobsługowa i tania w eksploatacji pompa ciepła Alpha Innotec od Appia Technical.

Jakie zużycie prądu mam doliczyć?

To zależy. I to od bardzo wielu czynników. Pierwszy to sam budynek i jego izolacja. Drugi to źródło ciepła, które masz teraz, trzeci to ile opału zużywasz itd. Innymi słowy wszystko sprowadza się do zapotrzebowania Twojego domu na ciepło (energię cieplną), a to z kolei wyznacza nam dobór mocy pompy ciepła.

Załóżmy, że masz piec na „eko”-groszek, którego z radością się pozbędziesz a rocznie sypałeś (sypałaś? – serio, a gdzie był Twój facet?) 4000 kg czarnych brudnych kulek, które wcale nie są eko…

Liczymy: 4000kg „eko”-groszku o wartości opałowej 6400kWh/1000kg. Piec o optymistycznej sprawności 70% (czyli upraszczając jedynie 30% energii idzie w komin…)

4000 x 6400 : 1000  x 0,7 = 17 920 kWh

Wynik dzielimy przez zakładany czas pracy pompy ciepła w ciągu roku czyli od 1800 do 2400 godzin. Przyjmiemy 2000h.

17920kWh : 2000h = 8,96kW

Pompa o mocy ok 8kW będzie dla Ciebie optymalna. Jej moc elektryczna to ok 1,5kW. Będzie pracować, jak pisaliśmy wcześniej ok 2000 godzin, czyli do obecnego zużycia prądu musisz doliczyć ok 3000kWh. Powinieneś powiększyć swoją instalację elektryczną o ok. 3,00kWp.

Jestem patriotą i z utęsknieniem czekam na polski samochód elektryczny!

Świetnie, Pinokio.… może kiedyś. Ale już dziś możesz tankować słońce! 😉

Każdy samochód elektryczny ma inną pojemność baterii  i zużycie prądu na 100km. Przeciętnie będzie to ok 20kWh/100km. Zakładając średni roczny przebieg na poziomie 20.000km zużyjemy ok 4.000kWh prądu. Dla bezpieczeństwa warto przewymiarować ten szacunek o 20% czyli tyle ile pobierze od nas zakład energetyczny  za magazynowanie energii. W końcu w dzień gdy na dach naszego domu świeci słońce my zazwyczaj… siedzimy w pracy, a nasze elektryczne auto stoi na parkingu pod firmą. Ładować będziemy w nocy, czyli z sieci dostawcy energii.

Instalacja potrzebna do ładowania samochodu jak z powyższego przykładu powinna mieć ok 4,8kWp.

Dobra, wszystko już wiem. Montuję! Tylko na co zwrócić uwagę?

Na technologię!

Ogniwa fotowoltaiczne dostępne na rynku najczęściej wykonane są w dwóch technologiach. Są to ogniwa monokrystaliczne i polikrystaliczne. Obecnie wykorzystuje się głównie technologię monokrystaliczną. Panele polikrystaliczne częściej spotyka się na dużych farmach fotowoltaicznych, głównie z uwagi na ich niższą cenę ale mają też niższą sprawność. Ogniwo monokrystaliczne ma jednolitą, ciemną barwę i wygląda elegancko, z kolei na ogniwach polikrystalicznych widać charakterystyczne, niebieskie przebarwienia.

Największą popularnością cieszą się obecnie panele Full Black (całe czarne) z uwagi na ich jednolitą czarną barwę. W przeciwieństwie do standardowych modułów nie widać na nich charakterystycznej białej „kratki”.

Obecnie właściwie wszyscy producenci stosują technologię Half Cut, czyli „cięcia na pół”. W tej technologii pojedynczy panel fotowoltaiczny złożony jest z dwóch modułów – górnego i dolnego. Taki podział sprawia, że zacienienie jednej części modułu nie powoduje spadku produkcji na drugiej połowie. Ponadto w module powstaje dwukrotnie niższy prąd co ogranicza straty produkcji, obniża temperaturę pracy, a skutkiem tego jest większa moc.

Panel, kabel, gniazdko i mam prąd?

W skrócie tak, ale przyda się Inwerter (falownik) i sieć elektryczna dostawcy do magazynowania energii.

Inwerter to najważniejszy element instalacji. To on odpowiada za przemianę prądu stałego produkowanego przez panele na prąd zmienny, z jakiego korzystamy w naszych domach. Gdy produkowana jest energia słoneczna, falownik natychmiast przekształca ją na prąd zmienny, który w pierwszej kolejności trafia do naszych sprzętów domowych, a niewykorzystana energia magazynowana jest w sieci naszego dostawcy energii.  Na miejscu, od razu zużywamy jedynie ok 30% wyprodukowanej przez naszą instalację energii elektrycznej.

Według obowiązujących obecnie przepisów, możemy magazynować wyprodukowaną i niewykorzystana energię w sieci energetycznej, ale odebrać możemy 80% tego co zmagazynowaliśmy. Oznacza to, że gdy posiadamy instalację do 10kW to z każdych oddanych do sieci 10kWh energii odebrać możemy za darmo 8kWh wtedy, gdy nasza instalacja nie produkuje energii, lub gdy produkuje jej zbyt mało (np. zimą lub w nocy). Gdy posiadamy instalację powyżej 10kW to możemy odebrać 70% oddanej energii czyli 7kWh z każdych oddanych 10kWh.

A czym są mikroinwertery?

Mikroinwertery to falowniki, które podłącza się pod pojedyncze panele fotowoltaiczne (max. 4 panele na mikroinwerter).  Mikroinwertery stosuje się zazwyczaj tam, gdzie spodziewane jest zacienienie części instalacji. Ponieważ prąd stały zamieniany jest na zmienny przy każdym pojedynczym module, ogranicza się straty produkcji. W standardowym rozwiązaniu, gdy kilkanaście paneli połączonych jest w jeden łańcuch (string), zacienienie jednego modułu powoduje spadek wydajności pozostałych modułów w łańcuchu. Mikroinwertery pozwalają wyeliminować ten problem, pozwalają też na lepszą diagnostykę całej instalacji, ale oczywiście znacznie podnoszą koszt inwestycji.

Dobrze, co dalej?

Zadzwoń +48 601 142 012 lub napisz do nas na biuro@appiatechnical.pl

Umówimy się na niezobowiązujące spotkanie, obejrzymy dach, porozmawiamy o szczegółach. Decyzję podejmiesz Ty.

Nasze realizacje